Moje začátky

Jmenuji se Ondřej Matouš a chovem holubů se zabývám již od raného dětství. První zkušenosti jsem nabyl chovem poštovních holubů, které jsem získal od chovatelů z Milovic ve svých 8 letech. V roce 1992 jsem vstoupil do Českého svazu chovatelů a pořídil první čistokrevné plemeno - king. Zkušenost s chovem „krále“ mezi holuby nebyla příliš dobrá a celkové završení neúspěchu s chovem kingů přišlo po návštěvě mého provizorního holubníku kunou, která zlikvidovala celý chov. Nastal tedy čas na výstavbu nového chovatelského zařízení a výběr plemene, které bude podobné kingům, ale nebude tolik dominantní. V roce 1994 jsem zakoupil první giganty, kterých v té době nebylo v ČR příliš mnoho a ceny za kvalitní chovné holuby se pohybovaly někde okolo 1 000 korun. První návštěva Hradce Králové u nestora gigantů Viktora Engla následovala o rok později a v témže roce mi přenechal celý chov modrých pruhových gigantů př. František Votava z Horoušan, který mi pomohl se sestavením chovných párů a v podstatě mě zasvětil do tajů chovu holubů.

Musím uznat, že jsem měl obrovské štěstí v samotném začátku chovu gigantů. Pořízení velmi kvalitních jedinců přineslo první ovoce velmi brzo, již v roce 2000 jsem za svého modrého holuba získal ocenění Evropský šampion na výstavě v Rakouském Welsu. Následovaly další úspěchy a přibývala i zdravá konkurence, což přispělo k iniciativě založit speciální klub (24. 11. 2002), u jehož zrodu jsem stál s ing. Františkem Leifrem a JUDr. Michalem Danišovičem. Klub začal pracovat velmi rychle a již v roce 2003 uspořádal první oficiální výstavu výletků v Holicích, začal vydávat svůj zpravodaj a podílel se na překladu vzorníku, který byl aplikován do české verze. Pro oživení krve jsme začali pravidelně navštěvovat maďarské kolegy, kteří dominovali kvalitou v Evropě, a díky iniciativě a kontaktům předsedy klubu Franty Leifra se v roce 2009 podařilo zprostředkovat import i amerických holubů.

V současné době vlastním 30 chovných párů v barvě modré pruhové a kapraté, tmavé kapraté, modré pruhové opálové a v chovné sezóně 2012 nově i bílé. Chovatelským zařízením je komorový holubník s prostornou voliérou. Holuby krmím směsí zrnin a granulovým krmivem pro odchov kuřat. Vakcinační schéma jsem převzal od chovatelů poštovních holubů, kteří jsou vždy o krok napřed ve veterinární prevenci.